Archiwum 2013/2014

12 czerwca 2014 r.

konkurs

Szkolne grzybobranie – od teorii do praktyki

Spacery po lesie poszukiwaniu grzybów są głęboko zakorzenione w polskiej tradycji. Choć pierwsze grzyby pojawiają się w leśnych zagajnikach przeważnie w czerwcu, prawdziwy wysyp przypada na jesienne dni. Zanim więc wyruszymy na wyprawę w poszukiwaniu tych cennych darów runa leśnego, trzeba dobrze poznać gatunki grzybów i nauczyć się je rozróżniać.

Konkurs Przyrodniczo – Ortograficzny „Grzyby z podkarpackich lasów”, zorganizowany wspólnie z Nadleśnictwem Dukla, był pierwszym krokiem na drodze od teorii do praktyki. Wzięli w nim udział uczniowie z: Równego, Jasionki, Wietrzna, Tylawy, Dukli i Iwli. Oprócz testu sprawdzającego znajomość gatunków grzybów, wiedzę o ich budowie, występowaniu, zasadach zbierania, uczestnicy musieli rozwiązać zagadki, czy znalezione przez nich na szkolnym korytarzu grzyby (przedstawione na zdjęciach), ukryte w różnych miejscach, są jadalne, czy trujące. Pocieszający jest fakt, że zanotowaliśmy tylko jedną pomyłkę. Przygotowaliśmy też smakowite muchomorki z jajek i pomidorów. Nie znalazły jednak amatorów.

Wyniki Konkursu Przyrodniczo – Ortograficznego „Grzyby z podkarpackich lasów”

Kategoria: Gimnazjum

I miejsce – Waldemar Czupiński (Gimnazjum w Iwli)
II miejsce – Mateusz Fesz (Zespół Szkół Publicznych w Równem)
III miejsce (ex aequo)

  • Aleksandra Jaracz (Gimnazjum w Wietrznie)
  • Natalia Woźniak (Gimnazjum w Iwli)

Wyniki Konkursu Plastyczno – Literackiego „Przygody z grzybami” – wykonanie komiksu

Kategoria: Gimnazjum

I miejsce – Maciej Bek (Zespół Szkół Publicznych w Równem)
II miejsce – Zuzanna Sporniak (Zespół Szkół Publicznych w Równem)
III miejsce – Paulina Niwińska (Zespół Szkół Publicznych w Równem)
Wyróżnienie: Weronika Dudzik (Zespól Szkół Publicznych w Równem)

11 czerwca 2014 r.

der tag

Dzień Niemiecki

4 czerwca cała Polska świętowała 25. rocznicę zwycięstwa obozu „Solidarności” w wyborach 4 czerwca 1989 roku. Z tej okazji obchodziliśmy w tym roku Dzień Niemiecki jako Dzień Wolności. de / Tag der Freiheit. pl, który został zorganizowany w naszej szkole 10 czerwca przy współpracy z Polsko-Niemiecką Współpracą Młodzieży.

Czytaj więcej

8 czerwca 2014 r.

talenty

Mistrz origami

Ten zaszczytny tytuł przypadł Waldkowi Czupińskiemu z klasy I, twórcy wyjątkowo pięknej pracy, wykonanej systemem modułowym. „Paw” został nagrodzony podczas VIII Wojewódzkiego Konkursu „Wędrówki po Krainie Origami” zorganizowanego pod patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty, Origami Art i Polskiego Towarzystwa Origami.
Fantastyczny paw to nie pierwsza nagrodzona praca naszego laureata. Wytwory plastyczne Waldka zdobywały już uznanie jury podczas międzyszkolnych i ogólnopolskich konkursów.
Gratulujemy sukcesów!

Galeria zdjęć

4 czerwca 2014 r.

talenty

Co ważniejsze dla sukcesu, talent czy pracowitość ?
A co ważniejsze w rowerze, przednie czy tylne koło?

2 czerwca w Gimnazjum w Iwli odbył się Pierwszy Szkolny Przegląd Talentów, który został zorganizowany z okazji nadania naszej szkole zaszczytnego tytułu „Szkoły Odkrywców Talentów”. Na scenie kilkudziesięciu młodych artystów prezentowało swoje niezwykłe umiejętności. Wśród nich muzycy, tancerze, piosenkarze, kabareciarze, sportowcy, recytatorzy, kucharze i wielu innych utalentowanych młodych ludzi, którzy w tym dniu byli najważniejsi.

Czytaj więcej

27 maja 2014 r.

konkurs

Wycieczka do Warszawy – nasze wrażenia !

„W dniach 19 -20.05.2014r. wyjechaliśmy na wymarzoną dwudniową wycieczkę do Warszawy. Po długiej podróży zaczęliśmy zwiedzać Warszawę. Najpierw zwiedziliśmy Stare Miasto, gdzie nam się bardzo podobało. Zobaczyliśmy pomnik Syreny, siedzieliśmy na ławce Chopina i słuchaliśmy jego utworów. Zobaczyliśmy również Centrum Kopernika, gdzie przeżyliśmy sztuczne trzęsienie ziemi.

Poznaj pozostałe wspomnienia

Zobacz zdjęcia z wycieczki

16 maja 2014 r.

konkurs

Zapraszamy do udziału w Konkursie „Czasowniki złożone w języku angielskim i rekcja czasownika w języku niemieckim”

Regulamin konkursu

Phrasal verbs in english

Rekcja czasownika w j. niemieckim

28 kwietnia 2014 r.

konkurs

Trójnarodowy konkurs szkolny 2014

Stowarzyszenie i projekt eEducation Masterplan Grand méchant loup | Böser Wolf otwiera dla zainteresowanych szkół i uczniów projekt: Podróż w czasie – Europa za 100 lat.

Szczegóły konkursu

27 kwietnia 2014 r.

konkurs

„Sfotografuj wolność”

W związku z nadchodzącym Dniem Niemieckim, który odbędzie się w naszej szkole 10 czerwca, zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w konkursie „Sfotografuj wolność”.

Szczegóły konkursu

23 kwietnia 2014 r.

konkurs

Szkolny Przegląd Talentów

Jeśli potrafisz tańczyć, śpiewać, żonglować, grać na gitarze lub masz inne talenty, weź udział w Szkolnym Przeglądzie Talentów!

Regulamin konkursu

Plakat konkursu

16 kwietnia 2014 r.

V edycja Międzyszkolnego Turnieju Matematycznego "Bankomat" już za nami

Bankomat

Laureaci konkursu

I miejsce:
Ewelina Borek (Zespół Szkół Nr 2 w Dukli)
II miejsce:
Waldemar Czupiński (Gimnazjum w Iwli)
III miejsce:
Kamil Winiarski (Zespół Szkół Nr 2 w Dukli)

Wyróżnienia:
Natalia Ciura (Zespół Szkół Nr 2 w Dukli)
Emilia Kusz (Gimnazjum w Głojscach)
Barbara Puchalik (Zespół Szkół Nr 2 w Dukli)

Galeria zdjęć

6 marca 2014 r.

konkurs

Wyniki III Gminnego Konkursu Obcojęzycznej Kartki Walentynkowej

Na kolejną już III edycję Gminnego Konkursu Kartek Walentynkowych, organizowanych przez nauczycieli j. obcych w Szkole Podstawowej w Iwli wpłynęło ponad 100 prac w trzech kategoriach wiekowych. Również tym razem dzieci i młodzież zaskoczyła jury swoją pomysłowością i oryginalnością wykonanych prac oraz zdolnościami plastyczno-językowymi.

Czytaj więcej...

2 marca 2014 r.

projekt

„Szkoła Odkrywców Talentów”

„Szkoła Odkrywców Talentów” to tytuł, jaki przyznawany jest szkołom, które w szczególny sposób odkrywają, promują i wspierają uzdolnienia dzieci i młodzieży. Nasze Gimnazjum otrzymało ten zaszczytny tytuł (obok 135 szkół w województwie podkarpackim, a 12 szkół w powiecie krośnieńskim) i jest uhonorowaniem wieloletniej, systematycznej współpracy uczniów i nauczycieli.
Dla „młodych talentów” rozwijanie zdolności to z pewnością wielka przygoda, ale też wysiłek i ciężka praca. Jesteśmy dumni z tego, że do naszej szkoły uczęszczają uczniowie o wyjątkowych zdolnościach, którzy z pomocą pedagogów wciąż rozwijają i doskonalą swoje niezwykłe pasje. Wyróżnienie motywuje nas do jeszcze większego zaangażowania w pracy z uczniem zdolnym i utalentowanym. Dlatego również w tym roku szkolnym zorganizowaliśmy dla dzieci szereg zajęć wspomagających i ulepszających ich zdolności.
Znakiem rozpoznawczym wszystkich wyróżnionych szkół są certyfikaty oraz pamiątkowe tablice umiejscowione w szkole, a na stronie internetowej

http://www.ore.edu.pl/odkrywamytalenty

można zobaczyć naszą szkołę na mapie Szkół Odkrywców Talentów oraz zapoznać się z naszą ofertą i sukcesami naszych uczniów.

28 lutego 2014 r.
elektrosmieci

Zmieniaj nawyki
– nie klimat!

"Aktywni dla klimatu" jest częścią ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej dla klimatu pt. "Zmieniaj nawyki - nie klimat!" mającej na celu rozpowszechnienie wiedzy na temat zmian klimatycznych i metod przeciwdziałania tym zmianom oraz poszerzenie świadomości społecznej w dziedzinie ekologii. W ramach podjętych zadań, uczestnicy zgłębią wiedzę na temat klimatu, poznają formy ochrony klimatu, podejmą własne działania w tej dziedzinie. Ponadto nauczą się różnych form współpracy ze społecznością szkolną i lokalną oraz poznają zasady przeprowadzania akcji społeczno - promocyjnej zbiórki elektroodpadów w swoim regionie.

Czym jest zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEE)?

Pod pojęciem elektrośmieci rozumie się zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny określany skrótem ZSEE. Do tej grupy należą, m.in. nieużywane, przestarzałe lub zepsute pralki, lodówki, żelazka, komputery, telefony, świetlówki i żarówki energooszczędne, telewizory i sprzęt audio i inne.

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny zawiera się w 10 kategoriach...

Czytaj więcej...

Zobacz jak możesz pozbyć się elektrośmieci

26 lutego 2014 r.

akcja

dzień.de | der-tag.pl.

Tegoroczna akcja pod znakiem wolności

Wkrótce znowu rusza nasza akcja! W dniach od 1 do 17 czerwca2014 roku po raz czwarty zapraszamy do wzięcia udziału w dzień.de | der-tag.pl.

Czytaj więcej...

12 lutego 2014 r.

konkurs

Gminny Konkurs na Obcojęzyczną Kartkę Walentynkową

Regulamin konkursu

Karta zgłoszeniowa uczestnika konkursu

18 stycznia 2014 r.

konkurs

Dwujęzyczny Projekt Bożonarodzeniowy

Boże Narodzenie to czas magiczny, na który każdy z nas z niecierpliwością czeka. Czas dzielenia się opłatkiem, składania życzeń, ubierania choinki… Jednak w każdym kraju święta te obchodzone są inaczej . Bardzo często nie jesteśmy tych różnic świadomi, dlatego w tym roku uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum wykonali dwujęzyczne projekty, które prezentowały tradycje bożonarodzeniowe w różnych krajach, nie tylko europejskich.

Czytaj więcej

20 grudnia 2013 r.

Podsumowanie wyników w konkursach przedmiotowych w Gimnazjum

W bieżącym roku, tak jak w latach ubiegłych, w naszej szkole został przeprowadzony I etap konkursów przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Naszym gimnazjalistom nie udało się osiągnąć kwalifikacji do etapu rejonowego w tych konkursach, co oznacza, że w tym roku żaden uczeń z naszego Gimnazjum nie zdobędzie tytułu Laureata umożliwiającego mu zwolnienie z jednej (lub kilku części) egzaminu gimnazjalnego przeprowadzanego w kwietniu.
W czterech konkursach przedmiotowych: z historii, języka angielskiego fizyki i matematyki brało udział 8 uczniów – 4 z klasy III i 4 z klasy II. Niektórzy próbowali swoich sił w 2 lub 3 konkursach.
Najlepiej się zaprezentowała Kinga Czupińska, uzyskując w konkursie historycznym 50 pkt. na 68 możliwych do zdobycia. Dobrze też wypadł Hubert Szwast, który zdobył 31 pkt. na 44 możliwych w konkursie z języka angielskiego.
Mam nadzieję, że brak sukcesów w tym roku nie zniechęci uczniów do uczestnictwa w tych niełatwych konkursach, a wręcz odwrotnie zdopinguje ich do przygotowywania się do przyszłorocznych rywalizacji i osiągnięcia sukcesu, jakiego w historii naszej szkoły nie zanotował dotąd żaden uczeń.
Wierzę, że nauczyciele naszej szkoły zmotywują gimnazjalistów do opracowania własnej strategii przygotowania do konkursów i realizacji dalekosiężnych planów.
Pamiętajmy, że sukces w jednym z tych konkursów gwarantuje uczniowi zwolnienie z egzaminu zewnętrznego z danego przedmiotu i wpisanie maksymalnej ilości punktów na zaświadczeniu o ukończeniu gimnazjum.

21 listopada 2013 r.

koncert

Koncert profilaktyczny „ANTYMINA”

W ramach programu profilaktycznego Gimnazjum w Iwli , młodzież z klasy I i II uczestniczyła w koncercie profilaktycznym „ANTYMINA”. Koncert odbył się 15 listopada w Domu Ludowym w Cergowej. "Antymina" to artystyczny program profilaktyki uzależnień adresowany do uczniów gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych.

Podczas koncertu młodzież dowiedziała się o zagrożeniach jakie niosą ze sobą alkohol, narkotyki oraz inne używki. Wiedza ta była podana w sposób atrakcyjny i interesujący dla młodego odbiorcy. Płaszczyzną i narzędziem do kontaktu z młodzieżą była muzyka rap.
Organizatorem koncertu i opiekunem uczniów z Gimnazjum w Iwli był pedagog szkolny pan Radosław Zięba.

Zobacz zdjęcia

18 listopada 2013 r.

Akademia

95. rocznica odzyskania niepodległości

11 listopada 1918r., po 123 latach zaborów, Polska odzyskała niepodległość. Data ta już od wielu pokoleń jest symbolem niepodległego bytu Rzeczpospolitej.

Z okazji 95 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę uczniowie przygotowali uroczysty apel, podczas którego nie zabrakło patriotycznych pieśni. Widzowie mieli okazję wysłuchać również wielu wierszy, opowiadających o zbrojnym czynie Polaków oraz obejrzeć lekcję historii muzealnej, poświęconej dziejom naszego narodu. Uczniowie wyrazili swą wdzięczność i uznanie wszystkim tym, którzy walczyli i ginęli za naszą wolną Polskę. Na zakończenie uroczystości, oddając hołd naszej ojczyźnie, wszyscy odśpiewali hymn narodowy.

Zobacz zdjęcia

15 listopada 2013 r.

Wycieczka

Wycieczka do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

Nie ma takiej strefy życia, w której szkło nie byłoby wykorzystywane. Jest niemal wszędzie, a mimo to pozostaje ogromną zagadką. Jak bardzo jest fascynujące i jakie wspaniałe dzieła sztuki powstać mogą z drobnych ziarenek piasku w płomieniach hutniczego pieca, mogli przekonać się wszyscy uczniowie gimnazjum podczas wycieczki do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. CDS umożliwił nam poznanie całego procesu produkcji szła oraz uczestniczenia w nim. Młodzież mogła zobaczyć na żywo pracę hutników przy piecu, obejrzeć nowoczesne pokazy multimedialne oraz wziąć udział w eksperymentach z udziałem szkła. W piwnicach przydrożnych mogli również podziwiać ekspozycje Miasta Szkła, które to miasto produkuje od niemal 90 lat.

Na koniec młodzież obejrzała najnowszy film pt. Mój biegun”, który jest prawdziwą historią Jasia Meli, najmłodszego w historii zdobywcy dwóch biegunów, a zarazem pierwszej niepełnosprawnej osoby, która dokonała takiego wyczynu. Zanim jednak do tego doszło, jego rodzina musiała sobie poradzić z serią tragicznych wydarzeń.

Zobacz zdjęcia

4 listopada 2013 r.

szachy

Drużyna szachistów zakończyła zawody rejonowe na siódmym miejscu

Nasi szachiści zakończyli swoje zmagania w rejonowej Gimnazjadzie na siódmym miejscu. Jest to bardzo dobry wynik dający nadzieję na zajmowanie lepszych lokat w następnych latach. Naszą drużynę, jak wszyscy na pewno pamiętają, reprezentowali uczniowie z klasy pierwszej, więc ich najlepsze występy są jeszcze przed nimi.
W zawodach rejonowych zagrali: na pierwszej szachownicy – Patryk Bek (2 pkt.), na drugiej - Damian Krówka (5 pkt.), na trzeciej - Szymon Pitak (1 pkt.), na czwartej – Karolina Sanicka (1 pkt.). W sumie nasi zawodnicy zdobyli w tym turnieju 3 pkt. Zremisowali z gimnazjalistami z Jasła, Rymanowa i Osobnicy. Awans do turnieju wojewódzkiego uzyskały drużyny z Gimnazjum nr 4 i Gimnazjum nr 3 z Krosna. Za bardzo waleczną postawę, jaką nasi uczniowie prezentowali we wszystkich zawodach należą im się gratulacje, co niniejszym czynimy.

30 października 2013 r.

konkurs

Kolejne sukcesy szachowe

Uczniowie Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Iwli podtrzymują dobre tradycje z ubiegłych lat i znów awansowali do turniejów rejonowych w drużynowej Gimnazjadzie oraz w drużynowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w szachach.

Nasi uczniowie osiągnęli awans do turnieju rejonowego po zajęciu II miejsc w zawodach powiatu krośnieńskiego, ulegając w tabeli punktowej jedynie szachistom z Rymanowa (w Gimnazjadzie) i z Krościenka Wyżnego (w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej).

Czytaj więcej

24 października 2013 r.

konkurs

Konkurs na najciekawszą gazetkę klasową

Samorząd szkolny ogłasza konkurs na najciekawszą gazetkę klasową

Czytaj więcej

23 października 2013 r.

mapa

Rozstrzygnięcie Konkursu Geograficzno-Językowego

Po raz pierwszy w naszej szkole odbył się konkurs ortograficzno-językowy zorganizowany przez nauczycieli języków obcych. Cieszył się on bardzo dużą popularnością, szczególnie wśród uczniów gimnazjum. Brało w nim udział łącznie 19 osób. Podczas konkursu, sprawdzana była znajomość nazw państw w j. angielskim i niemieckim oraz orientacja na mapie.

Czytaj więcej

23 października 2013 r.

nakrętki

„Im więcej, tym lepiej”

Pod takim hasłem odbywa się w naszej szkole zbiórka zakrętek, które zostaną przekazane na cel charytatywny.

Czytaj więcej...

15 października 2013 r.

dysleksja

Tegoroczny Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji

Tegoroczny Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji przypada w terminie od 7 do 14 października.

W naszej szkole będzie się odbywał w dniach od 17 do 25 października.

Motyw przewodni całego tygodnia brzmi: „Dysleksja nie może być wymówką!”

W tygodniu poświęconym propagowaniu wiedzy o dysleksji oraz doskonaleniu umiejętności czytania i pisania proponujemy:

Zobacz harmonogram zaplanowanych działań

10 października 2013 r.

Otrzęsiny

Miau, coś Ty kotku chciał?

Już od paru lat w naszej szkole odbywa się „chrzest” klas pierwszych, czyli tak zwane „Otrzęsiny”. Nasze kociaki wzięły udział w licznych zabawnych konkurencjach, które przygotował Samorząd Szkolny. Wszyscy uczestnicy wywiązali się z każdego zadania. Poprzebierani w różne kolorowe ubrania, zawodnicy odpowiadali na podchwytliwe zagadki, grali w kalambury, jak również operowo zaśpiewali piosenkę pt. „Wlazł kotek na płotek…” Ponadto do wykonania było zadanie, które wymagało większego wysiłku, a mianowicie pierwszoklasiści musieli zjeść bardzo kwaśną cytrynę. Jednak haczyk był taki, że nie mogły skrzywić swojego kociego pyszczka. Jak zwykle bywa w tej klasie, w prawie wszystkich konkurencjach dominowały dziewczyny. Po wykonaniu wszystkich zadań, kotki zostały uroczyście przyjęte do gimnazjum przez swoich starszych kolegów. Oprócz tradycyjnych otrzęsin nie zabrakło również tanecznych szaleństw w rytm kociej muzyki. Dziękujemy organizatorom za przygotowanie bardzo udanej dyskoteki oraz opiekunom, którzy czuwali nad naszym bezpieczeństwem. Oby następna dyskoteka była tak samo udana.

Zobacz zdjęcia

22 września 2013 r.

Konkurs

Zapraszamy do udziału w Szkolnym Konkursie Geograficzno-Językowym

Czytaj więcej...

Lista państw

12 września 2013 r.

Informacja o projekcie „Szkoła Współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły”

Szkoła Współpracy to projekt systemowy Ministerstwa Edukacji Narodowej realizowany w partnerstwie z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej. Jego celem jest wzmocnienie współpracy pomiędzy uczniami, rodzicami i nauczycielami oraz przedstawicielami innych środowisk na terenie szkół w Polsce. Projektem objętych zostanie co najmniej 1034 szkół i przedszkoli w całej Polsce.

W imieniu społeczności szkolnej zadeklarowałem przystąpienie do Programu w bieżącym roku szkolnym. Zachęcam Wszystkich do zapoznania się ze szczegółami projektu. Informacje są zamieszczone w załączniku.

Czytaj więcej...
Oficjalna strona www projektu "Szkoła Współpracy"