12 czerwca 2014 r.

Dzień Niemiecki

der_tag

4 czerwca cała Polska świętowała 25. rocznicę zwycięstwa obozu „Solidarności” w wyborach 4 czerwca 1989 roku. To było nasze zwycięstwo i początek ogromnej zmiany, nie tylko w naszym kraju, ale w całej Europie Środkowej i Wschodniej. Dzisiaj w Polsce i w Niemczech cieszymy się wolnością. Możemy wybrać miejsce, w którym chcemy mieszkać, możemy podróżować z jednego kraju do innego albo też wyjechać w dowolnym kierunku.
Z tej okazji obchodziliśmy w tym roku Dzień Niemiecki jako Dzień Wolności. de / Tag der Freiheit. pl, który został zorganizowany w naszej szkole 10 czerwca przy współpracy z Polską-Niemiecką Współpracą Młodzieży. Uczniowie przygotowali referat dotyczący tamtych wydarzeń, przeprowadzili wcześniej ankietę i przedstawili wyniki mówiące nam o tym, jak ich rodzice wspominają dawne czasy i jak teraz postrzegają możliwość głosowania w wyborach.
Wszystkie klasy gimnazjalne wzięły również udział w quizie wiedzy o krajach niemieckojęzycznych, w którym zwyciężyła kolejny raz klasa III gimnazjum. Został również rozstrzygnięty konkurs pt. ”Sfotografuj wolność”, w którym uczniowie prezentowali własną wizję wolności. Nagrody otrzymał Tomasz Frączek, Waldemar Czupiński, Katarzyna Gumienna, Natalia Woźniak i Agnieszka Wróbel. Gratulujemy !

der_tag