25 czerwca 2013r.

DZIEŃ.DE / DER-TAG.PL

KonkursWszyscy uczniowie z klas od I do III gimnazjum wzięli udział w Dniu Niemieckim dzień.de/ der-tag.pl, który został zorganizowany w naszej szkole 5 czerwca. Jest to coroczna akcja, organizowana przy współpracy Polsko-Niemieckiego Stowarzyszenia Młodzieży w Polsce i Niemczech. Jej celem jest popularyzacja wiedzy o sąsiednim kraju pod hasłem: „ Niemcy dowiadują się więcej o Polsce, a Polacy o Niemczech”.

Uczniowie na początku mogli oglądnąć prezentację multimedialną na temat wiadomości realioznawczych dotyczących Niemiec. Następnie gimnazjaliści z klasy III opowiedzieli wszystkim zebranym o wybranej przez siebie, znanej osobie z Niemiec oraz przedstawili scenki z życia codziennego np. zakupy w sklepie. Ważnym punktem był quiz pomiędzy klasami gimnazjalnymi, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie i musieli odpowiadać na trudne lub łatwe pytania, dotyczące wiedzy ogólnej na temat niemieckiego państwa.

Jak się okazuje uczniowie doskonale wiedzą jakie samochody produkują nasi sąsiedzi, jaki jest numer kierunkowy do Niemiec, kto jest kanclerzem, na ile landów podzielony jest niemiecki kraj, kto przynosi prezenty na Wielkanoc czy kiedy Niemcy obchodzą swoje święto narodowe. Najlepsza okazała się klasa II, odnosząc zwycięstwo nad klasą I.

W tym dniu zostały również przeprowadzone eliminacje do konkursu idiomów w j. niemieckim oraz zostały ogłoszone wyniki konkursu dotyczącego niemieckich bajkopisarzy braci Grimm. Wszyscy oglądnęli również film niemiecki pt. „Untergang”, gdzie mogli zaczerpnąć historii polsko-niemeickiej. Na koniec został wyróżniony uczeń z najlepszą średnią w gimnazjum z j. niemieckiego tj. Diana Nowak z klasy I gimnazjum. Gratulujemy!

Nagrody, jakie otrzymali uczniowie, zostały ufundowane przez Polsko-Niemieckie Stowarzyszenie Młodzieży.