17 grudnia 2012 r.

Gimnazjaliści wzięli udział w akcji IPN i „zapalili światło wolności 13 grudnia”

Stan wojennyŚwieczka postawiona w oknie w dniu 13 grudnia to Nasz dowód pamięci o ofiarach stanu wojennego . Gimnazjaliści naszej szkoły przyłączyli się do akcji Instytutu Pamięci Narodowej, który przygotował materiały edukacyjne o wydarzeniach z okresu stanu wojennego.

IPN ogłaszając akcję: „Zapal światło wolności”, nawiązał do gestu prezydenta Ronalda Reagana, który w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku postawił w oknie Białego Domu świecę w akcie solidarności z ogarniętą stanem wojennym Polską. Podobnie postąpiły wtedy miliony Amerykanów.

13 grudnia uczniowie Gimnazjum oglądali również film Kazimierza Kutza „Śmierć jak kromka chleba”, który jest fabularną relacją wydarzeń z pacyfikacji kopalni „Wujek”. Akcja tego filmu wzbudziła żywe zainteresowanie wśród uczniów. Mimo, że lekcje kończyły się wcześniej niż film, to wszyscy pozostali do jego zakończenia.

Traumatyczne zdarzenia z okresu stanu wojennego pozostają w pamięci Polaków do dzisiaj. Światło wolności zapalone w tym dniu w oknach polskich mieszkań daje nadzieję, że już nigdy nie powtórzą się bratobójcze walki między Polakami.